wtorek, 27 maja 2014

Szparagi białe - co to jest i jak je jeść?Dziś na obiad zupa krem z białych szparagów ;) Jeśli jeszcze do tej pory jej nie jedliście to żałujcie!
Jest banalnie prosta i pyszna! Ale zanim zaproszę Was po przepis (który będzie lada dzień w kolejnym poście), opowiem Wam chwilę o szparagach, bo jest to roślina jeszcze nie zbyt znana w Polsce, a na prawdę Warto ją znać i jeść :)

Szparagi dzielimy na dwa główne rodzaje: białe i zielone, ale jest ich znacznie więcej, zobaczcie co pisze o nich wikipedia:
Szparag – rodzaj bylin należących do rodziny szparagowatych. Obejmuje co najmniej 211 gatunków, z których większość występuje w Afryce. W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek z tego rodzaju – szparag lekarski, jako efemerofity notowane są poza tym szparag cienkolistny i szparag ostrolistny. Charakterystyczną cechą morfologiczną zaliczanych tu roślin jest zredukowanie liści do łusek i pełnienie funkcji asymilacyjnych przez spłaszczone lub włosowato cienkie gałęziakiSzparag lekarski jest uprawiany i spożywany jako warzywo. Szereg gatunków uprawianych i wykorzystywanych jest jako rośliny ozdobne, w szczególności szparag Sprengera  i szparag pierzasty.

Ale ja dzisiaj przedstawiam Wam tylko jeden rodzaj - szparagi białe.
 Szparagi opisywane są jako jedne z najsmaczniejszych warzyw. Charakteryzują się delikatnym smakiem i komponują się z potrawami mięsnymi, rybami, drobiem oraz z innymi warzywami. Znana jest także zupa szparagowa. Walory smakowe, lekkostrawność, duża zawartość witamin (C, kwas foliowy), soli mineralnych (cynk, wapń), przeciwutleniaczy (rutyna, glutation) i błonnika oraz niska wartość energetyczna (100 g świeżych szparagów dostarcza 17 kilokalorii, a 10 ugotowanych pędów zawiera 33 kcal) sprawiają, że szparagi są zalecane w zdrowej diecie.


Jeszcze tylko słowo o ich przygotowaniu, otóż przed wykorzystaniem ich czyli np. ugotowaniem od szparaga należy odłamać zdrewniałą część. A skąd wiedzieć ile odłamać? Otóż szparag sam nam to pokaże ;) Należy chwycić go w obie ręce i przełamać. Miejsce w którym pęknie to granica miękkiej części z ta zdrewniałą, która jest generalnie włóknista i twarda, nie nadaje się do jedzenia. Ta granica o której mowa powinno być mniej więcej w tym miejscu:
Po takim przełamaniu szparagów i wyrzuceniu zdrewniałych części  trzeba je oczywiście umyć ale także można je minimalnie obrać. Obieramy nożykiem cieniutko skrawając skórkę. Ja swoje obrałam tylko z "brzydkich" miejsc.

Tak przygotowane szparagi są gotowe np. do gotowania, gotowania na parze itp. Szparagi gotujemy w lekko osolonej wodzie, można je podawać z masełkiem, jako zupę lub jako warzywo do obiadu ;)Znacie szparagi? Lubicie? A może wolicie te zielone?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skoro już tu jesteś to zostaw po sobie ślad, będzie mi bardzo miło że podzielisz się ze mną swoim zdaniem ;) A jeśli nie chcesz nic pisac to zaobserwuj blog, będziesz na bieżąco z moją pisaniną :) Dziękuję i pozdrawiam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...